A A A

Városok

Mezőhegyes

 

Mezőhegyes hazánk délkeleti részén az országhatárhoz közel terül el.

A középkori Mezőhegyest a török háború elpusztította, azonban egy későbbi török elleni európai összefogás következtében újjászületett.

A Habsburg-birodalom lóállományát megviselték nem túl sikeres háborúi. A 18-19. századi hadviselés erőgépe a ló volt. Szükségessé vált a lóállomány felfrissítése. A reformer II. József elfogadta Csekonics József vérteskapitány javaslatát: birodalmi ménest kell alapítani.

Területünk kedvező földrajzi adottságainak figyelembevételével esett a választás a kincstár csanád-aradi birtokára. Az alkalmatos pusztán császári rendeletre 1784-ben megkezdődött a katonai ménes létrehozása. 1785 tavaszán megindult az építkezés, egyidejűleg életbe lépett a belső kezelés. A ménesbirtokot katonák és a katonaállítás rendje szerint ide került legénység a hivatásos tisztek, családtagjaikkal népesítették be.

 

Az új Mezőhegyes kezdettől fogva magán viselte a tudatosan tervezett települési jelleget, és központjának kisvárosias vonásaival elütött az alföldi községektől. Első hullámban kis megszakítással az 1810-es évek elejére felépültek a ménesközpont, a kiszolgáló személyzet és a ménes épületei.1830 és 1832 között felépültek a Mezőhegyesre oly jellemző zabsiló tornyok, melyekből a mai napig 7 maradt fenn.

 

1875. január 1-étől a birtok, a katonai alkalmazottak helyett áttér a polgári személyek alkalmazására. Megkezdődik a mezőgazdasági bérmunkások tömeges beáramlása a környező pusztákról. Kialakul a Mezőhegyesre oly jellemző cselédvilág. 1876-ban Mezőhegyesre érkezik a 28 éves Gluzek Gyula.

Az ő jószágigazgatósági ideje alatt emelkedik Mezőhegyes a világ vezető mezőgazdasági nagyüzemei közé. 1885-től az alkalmazottak újabb csoportja jelenik meg a településen. Első ízben alkalmaznak summásokat, szakmányosokat. Ezek az emberek főleg a felvidékről érkeztek, és fél évig dolgoztak a birtokon. 1883-ban érte el városunkat a vasút. Ez újabb lökést adott a fejlődésnek.1889-ben átadták a cukorgyárat, és kiépült a gazdasági vasút is.

 

Látnivalók:

 

Centrál Étterem:

Mezőhegyes alapításának 100 éves jubileumára épült 1885-ben, a budapesti országos kiállításra, majd szálloda és tiszti kaszinó volt. Építészeti jelentősége, hogy az ország egyetlen megmaradt fagerendavázas szállodája. Három díszes belső terme van. A termek kazettás famennyezettel, fali lambériával készültek. Három öntöttvas korinthoszi oszlop áll az épületben. Faragott díszítést kapott a lépcsőház fölötti előtér. A bálteremben a zenekar részére faragott fakarzat készült. Fachwerkes oromzata mellett figyelemreméltó a díszes főbejárat feletti, óratoronnyal összekomponált, színes üvegű zárt erkély.

 

Zabsilótornyok:

A helyiek csak bolondtoronynak nevezik. Az egyik az üzem előtt áll, a másik a belső területén található Jellegzetessége volt e tornyoknak, hogy egy zsák zab leeresztése az egész mennyiséget megmozgatta, szellőztette. Befogadóképessége egy ilyen épületnek 500 mázsa gabona volt.

 

Postakocsi-állomás és vendéglő:

Szemben található az egykori postakocsi-állomás és vendéglő, melyet Hangai-háznak is neveztek a mezőhegyesiek, az egykori vendéglő bérlőjéről. Későcopf stílusú, Jung József tervei alapján épült 1789-ben. Mivel a kocsik fordulásához nagy teret kellett biztosítani, ezért áll hátrább, mint a központ többi épülete. Az épületbe belépve, középen volt a vendéglő, balról a posta és a postamester lakása, jobbról a bérlőlak. Az emeleten egy nagy terem és kilenc vendégszoba állt a vendégek rendelkezésére.

A szállóvendégeken kívül főleg a katonák látogatták a vendéglőt, az egykori méneskari huszárok. „Civil” vendégnek nem is volt tanácsos mulatozás céljából betérni a vendéglőbe. Hasonló volt a reglama az ómezőhegyesi Csikós Csárdánál is, csak fordítva: ott a katonák nem voltak szívesen látott vendégek. Napjainkban a szakképző iskolához tartozik.

 

Északi diadalív:

A ménesközpont eredetileg öt udvarból állt össze. Északi, középső, déli, nyugati és keleti udvarból. A diadalív Hild János munkája, 1807. körül épült, empire stílusú.

 

Kocsimúzeum:

A hetes istálló déli részén lett kialakítva, a magyar fogatsport eszközei, kocsik, szánok, lószerszámok, kocsisruhák láthatók. Látható Mezőhegyes címere is, mely egy nonius mént ábrázol. A múzeumban egy Kölber-hintó is található.

 

Fedeles lovarda:

A 20 m x 60 m-es, empire stílusú lovarda 1809-ben épült, Hild János terve alapján. Ez volt az ország első ilyen létesítménye, mely a mai napig is a lovak téli gyakorlását szolgálja. Ívpillérsoros oldalhomlokzata eredeti. Eredetileg a nyugati végén órás oromzata és kis huszártornya volt. Nyugati végében a nézők számára üvegezett, fűthető nézőteret létesítettek. A tetőn „szélló” mutatja a szélirányt. A tető alatt van elhelyezve a toronyóra, mely negyedóránként hangos óraütéssel jelezte az idő múlását. A lovarda falán látható a Kozma Ferenc-dombormű, mely Zala György szobrászművész alkotása.

 

Békás-tó:

A Békás-tó a Mezőhegyesi Sporthorgász Egyesület kezelésében van, a mellette mesterségesen kialakított tórendszert magánvállalkozó üzemelteti.

 

Óriás platánfa:

A ménesudvart 1819-ben indiai eredetű platánfákkal (Platanus occidentalis) telepítették be. Ezek megmaradt példánya ez a fa. Magassága 33 m, törzskerülete 4,5 m, lombsátra 900 m2-t fed le. Védett fa.

 

http://www.mezohegyes.hu/

Éld át! Bakancslista Csobbanj! Fürödni jó! Fürdők Békés megyében Gyógyulj a víz által! Élményfürdőzés Orvosi háttérrel rendelkező fürdők Orvosi háttérrel rendelkező szálláshelyek Lazító wellness Szabadvízi strandok Legendás örökség Elődök kézjegye Épített örökség Természeti értékek Agrár- és ipartörténeti emlékek Kézművesség Békés megyében Városi legendák Kultúra és művészet Értékek birodalma Kulturális fesztiválok Színházak Múzeumok Aranyecset: Munkácsy emlékek Kortárs művészet Körös körül kastélyok Békés megye, a magyar Loire-völgy Várak és kastélyok Úri mulatság Kalandpark, témapark Mini Magyarország makettpark Szarvason Pepi gróf kertje, a Szarvasi Arborétum Kalandparkok Békésben Gyalogtúra Vándorbottal Békésben Nyereg Lovamat eloldom Lovas túrák Lovas rendezvények Lovas oktatás Lovas kocsikázás Pedál Kerékpározás Békésben Kerékpáros szálláshelyek Kerékpár-kölcsönzés és szerviz Szervezett kerékpártúrák Evező Körösök hullámain Vízparti szállás, táborhely Kikötők, kölcsönzők Vízi túra útvonalak Szervezett vízi túrák Sport Sportlétesítmények Edzőtáborozás Sportrendezvények Horgászat Békés megye, a horgászparadicsom Horgászvizek Békésben Horgászjegy Vízparti szállások Hölgyprogram Vadászat Vadászidény Vadásztársaságok Szálláshelyek vadászoknak Családdal érkezem Hivatásturizmus Konferencia és tréning Csapatépítés Business hotel Fedezd fel! Tájak Városok Emberek Divat a magyar Balogh Zsigmond, fafaragó Békés megye néprajza Híres szülöttek Az építész, akiről kisbolygót neveztek el Műemlékek Műemlékek Békés megyében A gyulai vár Templomok Ipartörténeti emlékek Várak és kastélyok Múzeum, kiállítás, tájház Múzeumok Békés megyében Tájházak Kiállítóhelyek Fürdők Gyógyfürdők Élményfürdők Szabadvízi strandok Gyógyüdülés Gyógyszállodák TB-támogatott gyógyászat Egészségpénztári finanszírozás Ajánlatok Wellness üdülés Wellness hotelek Ajánlatok Családi üdülés Családi szállodák Ajánlatok Nemzeti Park Körös-Maros Nemzeti Park Túzokrezervátum Dévaványán Gyalogtúrák Szervezett túrák Natúrpark Körösök Völgye Natúrpark Kerékpártúrák önállóan Szervezett kerékpártúrák Aludj rá! Hotel 4* Négycsillagos szállodák Hotel 3* Háromcsillagos szállodák Gyógyhotel Szállodák gyógyüdülésre Wellness Szállodák a wellness jegyében Falusi szálláshely Falusi szálláshelyek Business hotel Szállodák üzleti úthoz Panzió Családias panziók Kemping Vízparti ház Kerékpárosbarát szállás Vadászház Lovas tanya Találd meg! Színpad, pódium Jókai Színház, Békéscsaba Gyulai Várszínház Szarvasi Vízi Színház Csabagyöngye Kulturális Központ, Békéscsaba Étterem Helyi termék Helyi terméket árusító boltok Impresszum