A A A

Városok

Békés

Történet:

 

A Kettős-Körös bal partján fekvő 22000 lakosú Békés a megye névadó városa.  Jó természetföldrajzi helyzetének (vizek-járta terület, jó termőföld) köszönhetően a város és környéke már a neolitikum óta folyamatosan lakott terület, mint azt a földből előkerülő régészeti leletek bizonyítják. Békés neve személynévi eredetű, így hívhatták az Árpád-kori megye központját jelentő település egyik legelső ispánját. Megyeszékhely voltát az 1200-as évekből származó több oklevél is alátámasztja, melyek szerint nemcsak ispánsági vár, de főesperesség székhelye is volt. 1403-ban a Maróthi család kezébe került az egész környék. 1566-ban Gyula várának elfoglalásával Békés is török kézre került, a törökök palánkvárat is építettek a városban. 1695-ben Gyula várával együtt a település is felszabadult, a megye kincstári birtok lett. 1720-ban az egész megye királyi adományként Harruckern János György kezébe került, a később oly jellemző tanyás települési mód is erre az időszakra vezethető vissza. A XVIII. század végén örökösödés révén Békés és környéke a Wenckheim grófok kezébe került. Állandó veszedelmet jelentett a Körös és mellékvizeinek áradása, az árvízveszély csak az 1850-es évek folyószabályozásaival szűnt meg. 1872-ben nagyközséggé nyilvánítják Békést, a század végén kialakult a központi rész mai arculata. Világháborús harcok nem érintették a várost, veszteségek természetesen itt is voltak. Mint az országban mindenütt, elkezdődött a termelőszövetkezetek szervezése, némi iparosodás is bekövetkezett. 1969-ben nagyközségi címet, majd 1973. április 15-én a régóta várt városi címet is visszakapta Békés, amely az elmúlt évtizedekben valódi városi arculatot nyert, de alapvetően megőrizte kisvárosi hangulatát, s az iparosodás elmaradása következtében romlatlan természeti értékei teszik vonzóvá.

 

 

Nevezetességek, látnivalók:

Békés gazdag kézműves hagyományokkal rendelkezik a mézeskalács készítés, szőnyegszövés, szűrhímzés és a gyékény- és kosárfonás terén.

A város legnagyobb kulturális vonzerejét az 1976 óta minden év nyarán megrendezésre kerülő Békés-tarhosi Zenei Napok jelentik, mely emléket állít a Békés – Tarhosi Énekiskola valamint az ott alkotók számára is, így többek között Gulyás György igazgató és az egykori diák, megyénk szülötte, Szokolay Sándor zeneszerző életművének is.

A Református Műemléktemplom és szintén műemlék orgonája az egyházi és iskolai alkalmak mellett otthont ad a város zenei – kulturális rendezvényei számára is.

Közösségépítő szerepet tölt be az évente szeptemberben lezajló Madzagfalvi Napok rendezvénysorozata.

Egyedülálló élményben lehet része azoknak, akik meglátogatják a több mint 100 éves pálinkafőző mozdonyból és vagonokból kialakított Vasúttörténeti parkot. A pálinkafőzdében készült hungarikummá nyilvánított Békési Szilvapálinka a helyszínen is megkóstolható.

Megtekinthető még a Békési Kosárfonó Műhely és annak egyedi kézi munkával készülő fonott termékei. A Békési Tájház szintén várja vendégeit, amelyet eredetileg 1866-ban épített egy jómódú parasztcsalád. A ház udvarán kapott helyet Kovács János helyi kocsigyártó mester műhelye is.

A vízi sportok szerelmeseinek a népszerű Dánfoki Üdülőközpontot érdemes felkeresni, amely faházakkal, kempinggel, szabad stranddal, sportolási lehetőségekkel és szórakoztató programokkal várja a környékre érkezőket.

A Kettős-Körös mellett 2007-ben épült a 85 férőhelyes, igényes kivitelezésű Körös „Menti” Kishajókikötő és-átemelő. A folyón fölfelé haladva a román határig van lehetőség a kiváló horgászhelyek elérésére, és vízi sportok űzésére. A folyó alsó szakasza akár a Tiszáig horgászható, hajózható vadregényes környezetben.

 

http://www.bekesvaros.hu/

Éld át! Bakancslista Csobbanj! Fürödni jó! Fürdők Békés megyében Gyógyulj a víz által! Élményfürdőzés Orvosi háttérrel rendelkező fürdők Orvosi háttérrel rendelkező szálláshelyek Lazító wellness Szabadvízi strandok Legendás örökség Elődök kézjegye Épített örökség Természeti értékek Agrár- és ipartörténeti emlékek Kézművesség Békés megyében Városi legendák Kultúra és művészet Értékek birodalma Kulturális fesztiválok Színházak Múzeumok Aranyecset: Munkácsy emlékek Kortárs művészet Körös körül kastélyok Békés megye, a magyar Loire-völgy Várak és kastélyok Úri mulatság Kalandpark, témapark Mini Magyarország makettpark Szarvason Pepi gróf kertje, a Szarvasi Arborétum Kalandparkok Békésben Gyalogtúra Vándorbottal Békésben Nyereg Lovamat eloldom Lovas túrák Lovas rendezvények Lovas oktatás Lovas kocsikázás Pedál Kerékpározás Békésben Kerékpáros szálláshelyek Kerékpár-kölcsönzés és szerviz Szervezett kerékpártúrák Evező Körösök hullámain Vízparti szállás, táborhely Kikötők, kölcsönzők Vízi túra útvonalak Szervezett vízi túrák Sport Sportlétesítmények Edzőtáborozás Sportrendezvények Horgászat Békés megye, a horgászparadicsom Horgászvizek Békésben Horgászjegy Vízparti szállások Hölgyprogram Vadászat Vadászidény Vadásztársaságok Szálláshelyek vadászoknak Családdal érkezem Hivatásturizmus Konferencia és tréning Csapatépítés Business hotel Fedezd fel! Tájak Városok Emberek Divat a magyar Balogh Zsigmond, fafaragó Békés megye néprajza Híres szülöttek Az építész, akiről kisbolygót neveztek el Műemlékek Műemlékek Békés megyében A gyulai vár Templomok Ipartörténeti emlékek Várak és kastélyok Múzeum, kiállítás, tájház Múzeumok Békés megyében Tájházak Kiállítóhelyek Fürdők Gyógyfürdők Élményfürdők Szabadvízi strandok Gyógyüdülés Gyógyszállodák TB-támogatott gyógyászat Egészségpénztári finanszírozás Ajánlatok Wellness üdülés Wellness hotelek Ajánlatok Családi üdülés Családi szállodák Ajánlatok Nemzeti Park Körös-Maros Nemzeti Park Túzokrezervátum Dévaványán Gyalogtúrák Szervezett túrák Natúrpark Körösök Völgye Natúrpark Kerékpártúrák önállóan Szervezett kerékpártúrák Aludj rá! Hotel 4* Négycsillagos szállodák Hotel 3* Háromcsillagos szállodák Gyógyhotel Szállodák gyógyüdülésre Wellness Szállodák a wellness jegyében Falusi szálláshely Falusi szálláshelyek Business hotel Szállodák üzleti úthoz Panzió Családias panziók Kemping Vízparti ház Kerékpárosbarát szállás Vadászház Lovas tanya Találd meg! Színpad, pódium Jókai Színház, Békéscsaba Gyulai Várszínház Szarvasi Vízi Színház Csabagyöngye Kulturális Központ, Békéscsaba Étterem Helyi termék Helyi terméket árusító boltok Impresszum